Nowa rejestracja
Zapomniałeś hasła?
+48 669 731 168 (Po-Pt 7-16 godz.)
0 szt.
0,0 zł
Koszyk jest pusty. Chodźmy to naprawić!
Nie płać za wysyłkę! Dokup jeszcze za 99,0 zł a masz ją za darmo.
 
99,0 zł

Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z Anetą (Po-Pt 7-16 godz.)!
+48 669 731 168
aneta@manucafe.pl

Dlaczego produkty od nas?

  • Dowóz za darmo nad 99 zl.
  • Zadowolonych klientów
  • Dostawa zazwyczaj w ciągu 2 dni roboczych

Opinie o Manutea.pl na Opineo.pl

 

 

 3. Kawa powinna być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł i s

15. 4. 2019 3 minuty czytania
Francuski mąż stanu i dyplomata Charles Maurice de Talleyrand-Périgord naprawdę pięknie opisał stosunek ówczesnych ludzi do ciemnego, aromatycznego napoju. Od czasów Napoleona wiele się zmieniło – coraz częściej mówimy „nie mam czasu”, coraz mniej chwil radosnych i smutnych dzielimy z bliskimi, coraz bardziej oddalamy się od siebie.

Istnieje jednak jeden niesamowity fenomen, który potrafi zwolnić tępo i połączyć nasze życia. Tak, jest to kawa…

Kawa jako stały punkt dnia

Niektórzy parzą kawę zaraz po przebudzeniu, inni po przyjściu do pracy. Osoby uległe czarowi wybornej kawy, łączą ją z różnymi wydarzeniami. Niedzielny obiad? Serwujemy kawę. Popołudniowy deser? Pijemy espresso. W Polsce zużywa się prawie 3,5 kg kawy na jednego obywatela w ciągu roku, we Włoszech, w Niemczech i Austrii 7. Pierwszeństwo trzymają Finowie i Szwedzi – krótkie dni robią tutaj swoje. W krajach tych konsumpcja pobudzającego napoju jest ponadstandardowa, 12 kg na osobę rocznie. Do całodziennego obcowania się tym wspaniałym napojem, które w tych krajach jest normą, najczęściej wykorzystywana jest kawa filtrowana. Kawa ta ma mniej ekstraktu, jednak zachowuje swoje właściwości.

Kawa jako powód do spotkania

Zapraszam Cię na kawę! Ile razy słyszałeś takie zaproszenie lub sam je wypowiedziałeś. Spotkanie przy kawie jest doskonałą okazją do rozmowy, snucia planów czy wspomnień. Rytuał picia kawy łączy się z cudownym aromatem, piękną porcelaną, dystyngowanym stukaniem łyżeczki. Kawę pije się łyk po łyku. Jednak między nimi zawsze znajdzie się czas na chwilę rozmowy. Przygotuj doskonałe espresso lub cafe macchiato, podawaj ze spienionym mlekiem i szklaneczką wody.

Kawa jako inspiracja

Picie gorącej kawy w większym gronie stało się ulubioną formą rozrywki. Rozpoczęło się od mężczyzn (kobiety na początku nie miały wstępu do kawiarni), którzy upajali się komfortem i luksusem stylowych kawiarni w ekskluzywnych dzielnicach wielkich miast. Wielu z nich tak upodobało sobie te miejsca, że prosili o przesyłanie tam korespondencji, organizowali spotkania biznesowe, pisali eseje filozoficzne, grali w karty, czytali gazety, a przede wszystkim – prowadzili niekończące się dyskusje przez długie godziny. W kawiarniach narodziły się koncepcje wielu dzieł artystycznych, kawa i miejsce jej serwowania inspirowały takich twórców, jak Carlo Goldoni, Manet, Henri Tolouse-Lautrec, Honoré de Balzac, Ludwig van Beethoven, Johann Sebastian Bach, a także Božena Němcová, bracia Mrštíkové kub Zdeněk Jirotka. Spróbuj tego i Ty – zabierz ze sobą do ulubionej kawiarni papier i długopis zamiast najnowszego iPhone’a. Spróbuj coś narysować, napisać, ułożyć rym… Pozwól profesjonalnemu bariście zaparzyć caffe ristretto, latte macchiato lub caffe coretto z odrobiną alkoholu. Inspiracja do działania nie pozwoli zbyt długo na siebie czekać!

Kawa jako środek uwodzenia

Nie, nie pomyliliśmy się. Nieprawdaż, że w wielu filmach lub książkach zarumieniony po uszy młodzieniaszek zaprasza piękną dziewczynę „do siebie na kawę”? Zapomnij o ogłuszającej jeździe ekskluzywnym samochodem, długich godzinach spędzonych w centrum handlowym lub spacerze jesienną porą. Zaproś (daj się zaprosić) na kawę. Możesz być pewien, że czekają Cię wtedy aromatyczne, słodkie i niezapomniane doznania.

Kawa jako rytuał

W wielu krajach kawa ma znaczenie rytualne. W Turcji służy ona do przekazywania przez kobiety opinii o kandydacie na męża. Podczas zmówin, dziewczyna podaje kawę swojemu ojcu. Gdy jest ona bardzo słodka, chętnie wyszłaby za mąż natychmiast, gdy jednak jest tylko troszeczkę słodka, oznacza to, że przedstawiony jej młodzieniec w ogóle się jej nie podoba. Na Bliskim Wschodzie jako pierwszemu podaje się kawę mężczyźnie przewodzącemu danej społeczności. Kobietom kawę nalewa się na końcu. W Etiopii otrzymasz filiżankę wypełnioną do połowy kawą, pełna oznaczałaby zniewagę. Odwiedzając prowincjonalną restaurację, nie zdziw się, że do potrawy dostaniesz kawę za darmo. W Egipcie kawę słodzi się lub nie w zależności od okoliczności – w smutnych gorzka, na weselach słodka. Stwórz swoje własne rytuały. Odciągną one Twoje myśli od codziennego zgiełku i pozwolą zrelaksować się w oszałamiającym zapachu doskonałej kawy ziarnistej.

Następny rozdiał

  1. Jak rozpoznać, czy kawa jest dobrej, czy złej jakości?
  2. 9x tak dla świeżej kawy.
  3. Kawa powinna być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł i słodka jak miłość.
  4. Jeśli masz wybór, dlaczego nie wybrać tego, co najlepsze?
  5. Zaparz sobie kawę na sto sposobów.
  6. Bądź dla niej miły – chroń ją przed światłem, ciepłem i wilgocią.
  7. Trzynaście powodów, dla których warto z nami zostać.
Możesz zrezygnować w każdej chwili. Newsletter będzie wysyłany co 2 tygodnie.
Zapisując się do otrzymywania informacji o promocjach, nowościach i ciekawostkach wyrażasz zgode na przetwarzanie swoich danych osobowych.

Warunki dla firm | Zniżka za zapisanie się do ManuTips »