Nowa rejestracja
Zapomniałeś hasła?
+48 669 731 168 (Po-Pt 7-16 godz.)
0 szt.
0,0 zł
Koszyk jest pusty. Chodźmy to naprawić!
Nie płać za wysyłkę! Dokup jeszcze za 99,0 zł a masz ją za darmo.
 
99,0 zł

Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z Anetą (Po-Pt 7-16 godz.)!
+48 669 731 168
aneta@manucafe.pl

Dlaczego produkty od nas?

  • Dowóz za darmo nad 99 zl.
  • Zadowolonych klientów
  • Dostawa zazwyczaj w ciągu 2 dni roboczych

Opinie o Manutea.pl na Opineo.pl

 

 

 



1. Jak rozpoznać, czy kawa jest dobrej, czy złej jakości?

11. 4. 2019 5 minut czytania
Klienci wchodzą w posiadanie kawy ziarnistej na wiele sposobów. Dobrze byłoby, gdyby można było wybrać sobie konkretną plantację, odmianę, palarnię, czy dostawcę. Dodatkowo przyjrzeć się ziarenkom kawy, powąchać, ocenić ich jakość. Wtedy mógłbyś być pewien, że za swoje pieniądze dostajesz to, czego szukasz. Niestety, świat tak nie działa.

Przynajmniej nie w hipermarketach, supermarketach i dyskontach. Opakowanie kawy, które przynosisz do domu, może czasami być niezłym kotem w worku. Istnieją jednak możliwości, jak nie pozbawić się niezwykłych doznań smakowych. Jaką kawę wybrać? Która jest najsmaczniejsza? Gdzie kupować? O tym w dalszej części…

  • Długa droga – nie służy dobrej kawie.
    To, gdzie kupujesz kawę może wiele powiedzieć o jej jakości. Wielkie sieci handlowe sprowadzające najróżniejsze towary ze wszystkich stron świata zwykle oferują „jakąś” kawę ziarnistą. Spróbujmy sobie wyobrazić, jak długo wędrowała z plantacji do palarni, na targowisko, do pakowalni, portu, magazynu a na koniec do sklepu… i jak długo czekała na Ciebie leżąc na regale. W jakich warunkach była przechowywana, jakich doznawała szoków termicznych.

  • Dwa rodzaje, tysiące smaków.
    Od najlepszej kawy oczekujemy delikatnego smaku i wspaniałego aromatu. Może Cię to zaskoczy, ale im kawa zawiera mniej kofeiny tym jest delikatniejsza i zdrowsza. Najwyższe wymagania spełniają oba rodzaje kawy plantacyjnej – arabika i robusta. Jednak oczywiście różnią się od siebie.

Arabika:
Jest uznawana za kawę dla smakoszy. Uprawia się ją na mniejszych plantacjach, na dużych wysokościach nad poziomem morza. Jest to kawa o niższej zawartości kofeiny oraz różnorodnym spektrum delikatnych smaków i aromatów. Ziarenka są większe, bardzo wrażliwe na temperaturę.

Robusta:
Ma mocniejszy smak z wyrazistą nutą gorzkiego smaku. Zawiera dwa razy więcej kofeiny niż arabika. Jest bardziej ceniona za swoje zdolności pobudzające niż za walory smakowe. Robusta średniej jakości jest zazwyczaj wykorzystywana jako podstawa dla mieszanek kaw. Najlepsze rodzaje robusty mają urzekający smak dorównujący arabikom. Mogą być sprzedawane jako jednolita kawa. Robusta jest tańsza.

  • Mieszanki kaw: Jakie mogą ukrywać niespodzianki?
    W większości przypadków tylko jedną – mogą być wymieszane ze sobą kawy różnego rodzaju i jakości. Kupując mieszankę arabiki, możesz być pewien, że zawiera ona kilka odmian o różnym poziomie palenia dopasowanych do siebie smakowo. Naturalnego i niepowtarzalnego smaku konkretnej arabiki tutaj nie znajdziesz. Wybierając mieszankę arabiki i robusty (zazwyczaj nazywaną „Espresso” lub „mieszanka Espresso”), z największym prawdopodobieństwem możesz oczekiwać mdłego smaku z nutą spalenizny. Aby „Espresso” miało wysoką, gęstą piankę i jednocześnie było tanie, dodaje się do niego robustę najniższej jakości. W wielu przypadkach starą, długo prażoną lub przechowywaną w nieodpowiednich warunkach.
  • Kawa ma także swoje procenty.
    Sprawdź na opakowaniu kawy, jaki procentowy udział mają w niej arabika i robusta. Jeżeli brakuje takiej informacji, możesz być prawie pewien, że w opakowaniu nie ma ani grama arabiki a jest wyłącznie robusta o wątpliwym pochodzeniu. Z doświadczeń baristów, które możemy potwierdzić, płynie konkluzja: W mieszance 100% arabiki często pojawia się pewna domieszka robusty (czasami dochodząca nawet do 20 %). Powody są oczywiste – niższe koszty produkcji i łatwa do uzyskania pianka. Ze starej robusty można uzyskać na Espresso solidną piankę. Stara arabika tego nie potrafi.
  • Mielimy, mielimy kawę?
    Może niektórym z nas, należy uświadomić, że nikt nie powinien być pozbawiony możliwości delektowania się aromatem świeżo parzonej kawy. Bariści zalecają kupowanie wyłącznie kawy ziarnistej. Mielenie kawy narusza ścianki jej komórek i uruchamia proces ich utleniania się. Kawa po kilku minutach zacznie wietrzeć, a jeżeli jest drobno zmielona i byle jak zapakowana, to za kilka dni stanie się bezwartościowym proszkiem bez smaku i aromatu. Zapamiętaj: Kawę należy zmielić bezpośrednio przed zaparzeniem!
  • Kraj pochodzenia, plantacja, odmiana.
    Te trzy czynniki są bardzo ważne dla osób kochających kawę. Posiadając odrobinę wiedzy można z nich wyczytać, jak kawa była palona, jak smakuje i jaki ma aromat. Nie sprawdza się to w stu procentach, jednak w dużej ilości przypadków można na tym polegać, że jeżeli na opakowaniu umieszczono informacje o „kraju pochodzenia, plantacji, odmianie”, mamy do czynienia z kawą najwyższej jakości.
  • Kobiet nie pyta się o wiek.
    Jeżeli delikatna kawa ma być damą, pytanie o jej wiek wydaje się być priorytetowym. Nieprzychylne kręgi ludzi twierdzą, że kawa sprzedawana w Polsce jest prawie w 90% zwietrzała. Nawet to, że kupujesz kawę ziarnistą, nie daje pewności co do jej jakości i świeżości. Świeżo palona kawa ziarnista osiąga najwyższą jakość w większości przypadków po 1 do 3 tygodniach (niektórzy twierdzą, że taki szczyt pojawia się pomiędzy 3 a 5 dniem) po zakończeniu prażenia.
  • Opakowanie nie tylko zachęca do zakupu.
    Opakowanie głównie chroni. Doskonałe opakowanie i właściwe przechowywanie zachowuje kawę w dobrym stanie przez 3 do 6 miesięcy. Idealnym rozwiązaniem są specjalne woreczki z zatrzaskiem oraz jednokierunkowym zaworkiem. Odprowadza on dwutlenek węgla i nie pozwala na przedostanie się powietrza to wnętrza woreczka. Po półrocznym przechowywaniu kawa zaczyna wietrzeć, starzeć się, tracić kwasowość, smak, aromat, traci na żywotności. Jej naturalne oleje utleniają się a ziarnka żółkną. Podczas nieprawidłowego przechowywania kawa traci swoją wartość już po trzech tygodniach. Po miesiącu utlenia się całkowicie i jest dosłownie „martwa”.
  • Palarnia kawy za rogiem, czy może na drugim końcu świata?
    To fakt, że najwyższej jakości kawę ziarnistą kupisz zarówno w palarni kawy jak i u dostawcy posiadającego własną palarnię kawy. Jednak ciężko będzie znaleźć wyjątkową kawę u międzynarodowego dystrybutora, którego palarnie kawy są oddalone od nas o tysiące kilometrów. Zanim jego produkt dotrze do Ciebie, utracony zostanie drogocenny czas a z nim i aromat.
  • Kawa musi przypadać do gustu. Kawę najwyższej jakości potrafisz bez problemu rozpoznać. Kolor po uprażeniu jest jednorodny i równomierny, można dostrzec tylko minimalną ilość spalonych ziaren (kilka szt. na 1 kg). Niedoprażone ziarenka są praktycznie nie do znalezienia. Zwłaszcza w przypadku robusty jeden tzw. Lis w kurniku może zepsuć całą partię. Gdy ziarenka są połamane, zaatakowane przez owady lub uszkodzone inaczej, raczej po prostu je wyrzuć. Także obecność łusek, kamyczków i gałązek nie wieści niczego dobrego.
  • Nasza mowa kawy.
    Po otwarciu opakowania, kawa przemówi do Ciebie. Naprawdę! Zakochasz się w jej mocnym i uwodzicielskim zapachu. Jeżeli poczujesz coś innego niż zapach „kawowych perfum”, wzmóż swoją czujność.
  • Degustacja czyni mistrza.
    Degustacja kawy to w większości przypadków ogromnie erudycyjny proces. Swobodnie możesz go sobie przetestować w warunkach domowych. Kawę należy degustować bez mleka i cukru, aby nie doprowadzić do zaburzenia smaku. Sposób ten jest w dużym stopniu podobny do degustowania win. Nabierz kawę na łyżeczkę i podaj do ust. Potraktuj nią podniebienie i spróbuj ocenić jakość w skali od 1 do 10. Skup się na tym, czy jest słodka, kwaśna, cierpka, neutralna, z nutą goryczki, mętna i tak dalej. Przedyskutuj swoje wrażenia i odczucia z przyjaciółmi i ciesz się wspólnie spędzonym czasem. Przecież po to pije się kawę od dawien dawna – aby dawała przyjemność! Jak prawidłowo przygotować kawę do degustacji? 8,25 g świeżo zmielonej kawy zalej 150 ml wody o temperaturze 94 °C. Po 3 minutach od zalania oceń jej zapach, po 5 minutach jej smak.

Następny rozdiał

  1. Jak rozpoznać, czy kawa jest dobrej, czy złej jakości?
  2. 9x tak dla świeżej kawy.
  3. Kawa powinna być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł i słodka jak miłość.
  4. Jeśli masz wybór, dlaczego nie wybrać tego, co najlepsze?
  5. Zaparz sobie kawę na sto sposobów.
  6. Bądź dla niej miły – chroń ją przed światłem, ciepłem i wilgocią.
  7. Trzynaście powodów, dla których warto z nami zostać.

Możesz zrezygnować w każdej chwili. Newsletter będzie wysyłany co 2 tygodnie.
Zapisując się do otrzymywania informacji o promocjach, nowościach i ciekawostkach wyrażasz zgode na przetwarzanie swoich danych osobowych.

Warunki dla firm | Zniżka za zapisanie się do ManuTips »