Nowa rejestracja
Zapomniałeś hasła?
+48 669 731 168 (Po-Pt 7-16 godz.)
0 szt.
0,0 zł
Koszyk jest pusty. Chodźmy to naprawić!
Nie płać za wysyłkę! Dokup jeszcze za 99,0 zł a masz ją za darmo.
 
99,0 zł

TIMOR WSCHODNI - kawa ziarnista

Kod: 1355

Mała powierzchniowo, wielka miłością do kawy. Timor Wschodni jest krajem o burzliwych kolejach losu. Mimo tego dostarcza światu kawę o wyjątkowej jakości i doskonałym smaku. Unikalne hybrydowe krzewy kawowca uprawiane są przez lokalnych plantatorów, skazanych na przestarzałą infrastrukturę i niestabilną gospodarkę. Na szczęście mają silne ręce i odpowiednie doświadczenie. Rezultatem są ziarna kawy, które wiodący specjalista w swojej dziedzinie, Alf Kramer, określił jako „among the top 1% in quality and price worldwide”.

 

Duże opakowanie:
Małe opakowanie:
Zemleć:
168,3 zł /1000 g 16,8 zł /100 g
Świeżo uprażymy i dostarczymy do Wtorku, 13. 12. 2022
Nie płać za wysyłkę! Dokup jeszcze za 99,0 zł a masz ją za darmo.
 
99,0 zł
Kraj pochodzenia
Kraj pochodzenia:
Timor
Różnorodność
Różnorodność:
Catimor
Smak
Smak:
Gorzka czekolada, Łagodny, Słodki
Przetwarzanie
Przetwarzanie:
Mokre

Skład

Arabica 100%

Pianka i smak kawy

Arabika Timor Wschodni należy do kaw o niskiej kwasowości. Jest delikatna i lekka, jednakże w jej smaku wyraźnie rozpoznamy czekoladę, kakao i szczyptę przypraw. Pachnie naprawdę cudownie, aromat jest lekko cytrusowo-czekoladowy. Można także spodziewać się niskiej, ale puszystej i stabilnej pianki.

 

Pochodzenie kawy

Wybierzmy się razem w podróż palcem po mapie. Skierujmy wzrok na Australię i wycelujmy około 400 kilometrów nad nią w archipelag Małych Wysp Sundyjskich. Na ich wschodzie znajdziecie państwo o nazwie Timor Leste, czyli Timor Wschodni. Ze swoją powierzchnią (14 609 km²) zajmuje 154 miejsce, a gęstość zaludnienia (69 mieszkańców na km²) plasuje go na 98 pozycji na świecie. Czytać i pisać potrafi prawie połowa mieszkańców, zdecydowana większość lokalnej ludności trudni się rolnictwem, państwo prosperuje głównie dzięki wydobyciu ropy naftowej. Historia Timoru Wschodniego jest bardzo złożona i miejscami pokrętna. Niepodległość proklamowano tam w 1975 roku, jednak świat uznał ten fakt dopiero w 2002 roku. Dziś należy do krajów rozwijających się o ciągle poprawiającej się sytuacji politycznej.

Jakiej kawy możemy spodziewać się po plantacjach Timoru Wschodniego? Według The National Co-operative Business Association jednaj z najlepszych i najbardziej unikatowych na świecie. Potwierdza to również Alf Kramer, ekspert i pierwszy prezes Speciality Coffee Association, a wśród innych importerów także Starbucks, którego dyrektor Linneman docenia globalną jakość i lokalne pochodzenie kawy.

Przemysł kawowy jest jednym z głównych filarów tamtejszej gospodarki. Uważa się, że przy produkcji kawy zatrudnionych jest około 200 000 osób, głównie w dystryktach Maubisse, Aifu i Liquiçá. Jednak połowa produkcji pochodzi z dystryktu Ermera. Warto zauważyć, że produkcja kawy w Timorze Wschodnim opiera się na plonach z częściowo dzikich plantacji. Drogi dojazdowe do nich są w bardzo złym stanie a w przetwórstwie ziaren kawy nie wykorzystuje się nowoczesnych maszyn i urządzeń. Jednak plantatorom udaje się produkować i eksportować kawę o naprawdę wyjątkowych parametrach.

Krzewy kawowca rosną na wysokości 1000-1600 metrów nad poziomem morza. Często są to rośliny nazywane Hybrido de Tirom powstałe w wyniku nieustrukturyzowanego krzyżowania Coffea arabica i Coffea canephora. Zaletą hybrydowego wariantu arabiki i robusty jest posiadanie cech obu rodzajów kaw oraz zdolności do uprawy na mniej żyznych glebach pokrywających zbocza gór na wyspie, w tym na dużych wysokościach nad poziomem morza. Klimat Timoru Wschodniego nie jest do końca optymalnym dla krzewów kawowca – długie okresy suche są poprzeplatane tylko krótkimi deszczowymi, w wielu regionach gleba jest naturalnie mniej urodzajna. W związku z tym, że lokalni plantatorzy nie używają żadnych pestycydów, praktycznie całą produkcję można uznać za ekologiczną. Z suszą walczy się sadząc krzewy w cieniu. Jagody zbiera się od maja do października i przetwarza się poprzez tak zwane przemywanie.

Każdego roku z Timoru Wschodniego wyrusza w świat około 104 tysiące worków (1 worek = 60 kg) kawy, w związku z czym kraj ten zajmuje 28 miejsce wśród producentów kawy.

Efekty kawy

Arabica
Efekty arabiki

Wzór opakowania kawy

Nasza kawa jest pakowana w wysokiej jakości opakowania z aluminium, które są również pozbawione elementów graficznych, ponieważ nasza firma to przede wszystkim smak i jakość. Oryginalną świeżość naszej kawy, można sprawdzić dzięki zamknięciu, który uwalnia gazy powstałe wkrótce po prażeniu. Jakościowe opakowanie, które zachowuje charakter kawy. Kawa zawsze w opakowaniu jest hermetycznie uszczelniona i odporna na wilgoć, światło i obce zapachy.

Sposób przygotowania

1. Kawę zmielić na grubość zgodną z gatunkiem wybranej kawy. 
2. Użyj na jedną filiżankę kawy co najmniej 1,5-2 łyżeczki (około 7 gramów) zmielonej kawy. 
3. Kawę zalać wodą o temperaturze około 95 ° C

Smak i nuty:
Intensywność
Kwasowość
Prażenie
Ziarno
Przetwarzanie

Potrzebujesz porady?

Skontaktujcie się z Anetą (Po-Pt 7-16 godz.)!
+48 669 731 168
aneta@manucafe.pl
Pomóżcie innym przy wyborze:
2. 9x tak dla świeżej kawy. 2. 9x tak dla świeżej kawy.
12. 4. 2019 4 minuty czytania
ManuCafe: Kawowa energia na cały rok ManuCafe: Kawowa energia na cały rok
26. 3. 2018 3 minuty czytania
ManuCafe: Ogrzewająca moc kawy ManuCafe: Ogrzewająca moc kawy
27. 12. 2017 2 minuty czytania

Szukasz inspiracji? Inni dokupili na przykład to:


KUBA SERRANO SUPERIOR kawa ziarnista
Czy jesteś firmą? Nie przegap regulaminu handlowego.

KUBA SERRANO SUPERIOR kawa ziarnista

Bajka dla smakoszy! Ta kawa plantacyjna z południowego wybrzeża Kuby może pochwalić się prawie zerową kwasowością i pełnym smakiem o widocznym czekoladowym i karmelowym zabarwieniu. Pasmo górskie Sierra Maestra, w którym się urodziła, dało jej słodki zapach miodu i cukru trzcinowego. Kiedy jej spróbujecie, odkryjecie w niej nuty dymu i rumu kubańskiego.  Więcej na szczegółach produktu
Duże opakowanie:
Małe opakowanie:
Zemleć:
167,5 zł /1000 g 16,8 zł /100 g
Świeżo uprażymy i dostarczymy do Wtorku, 13. 12. 2022

MYANMAR PADUAK WASHED AA (BARMA) - kawa ziarnista
Czy jesteś firmą? Nie przegap regulaminu handlowego.

MYANMAR PADUAK WASHED AA (BARMA) - kawa ziarnista

Objawienie! Przemywana arabika o niesamowicie warstwowym smaku takim, że każdy łyk jest cudownym doznaniem, absolutnie nas urzekła. I jesteśmy pewni, że także docenicie harmonię czekolady, orzechów, przypraw i uwaga - zielonej herbaty. Przemysł kawowy w Azji Południowo-Wschodniej rozkwita, jakość produkcji może konkurować ze światowymi potentatami, a miłośnicy kawy uśmiechają się pod nosem. Myanmar AA z Paduak to kolejny klejnot w kolekcji unikalnych smaków. Więcej na szczegółach produktu
Duże opakowanie:
Małe opakowanie:
Zemleć:
175,8 zł /1000 g 17,6 zł /100 g
Świeżo uprażymy i dostarczymy do Wtorku, 13. 12. 2022

ORZEŹWIAJĄCY KWARTET - mieszanki espresso wybranych kaw ziarnistych
Czy jesteś firmą? Nie przegap regulaminu handlowego.

ORZEŹWIAJĄCY KWARTET - mieszanki espresso wybranych kaw ziarnistych

Ilekroć będziecie mieć ochotę na prawdziwie satysfakcjonującą przyjemność, za każdym razem, gdy zatęsknicie za chwilami pogodnymi, jak ulotny uśmiech, zapraszamy tutaj. Mieszankę espresso „Orzeźwiający kwartet” docenicie w trakcie dni aktywnych, pracowitych, uprawiając sport i bawiąc się. Połączenie najwyższej jakości arabik z Brazylii i Gwatemali stworzyło czarującą i przyjemnie orzeźwiającą kawę. Poszczególne odmiany kawy są palone osobno tak, aby współbrzmiały w… Więcej na szczegółach produktu
Duże opakowanie:
Małe opakowanie:
Zemleć:
142,8 zł /1000 g 14,3 zł /100 g
Świeżo uprażymy i dostarczymy do Wtorku, 13. 12. 2022
Możesz zrezygnować w każdej chwili. Newsletter będzie wysyłany co 2 tygodnie.
Zapisując się do otrzymywania informacji o promocjach, nowościach i ciekawostkach wyrażasz zgode na przetwarzanie swoich danych osobowych.

Warunki dla firm | Zniżka za zapisanie się do ManuTips »