Nowa rejestracja
Zapomniałeś hasła?
+48 669 731 168 (Po-Pt 7-16 godz.)
0 szt.
0,0 zł
Koszyk jest pusty. Chodźmy to naprawić!
Nie płać za wysyłkę! Dokup jeszcze za 99,0 zł a masz ją za darmo.
 
99,0 zł

Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z Anetą (Po-Pt 7-16 godz.)!
+48 669 731 168
aneta@manucafe.pl

Dlaczego produkty od nas?

  • Dowóz za darmo nad 99 zl.
  • Zadowolonych klientów
  • Dostawa zazwyczaj w ciągu 2 dni roboczych

Opinie o Manutea.pl na Opineo.pl

 

 

 



Mieszanki espresso: jak było, jest i może być

17. 3. 2018 3 minuty czytania
Dawno już minęły te czasy, gdy jedyną dostępną kawą w naszym kraju była „extra selekt” w cenie ok. 2 PLN. Pamiętacie ten woreczek z czarno różowym nadrukiem? Jego właściciel zazwyczaj zaraz po zakupieniu udawał się do lady z dużym młynkiem, całą zawartość woreczka wsypywał do zasobnika i czekał na zmielenie ziarenek przez wiecznie przegrzewające się urządzenie.

Mieszanki do turka albo Gdzie leży zeszłoroczny śnieg

W czasach, gdy kraj ani jego obywatele nie mieli pieniędzy na przyjemności, tworzono mieszanki do przygotowania popularnego „turka” w różny sposób. Świadkowie pamiętający PHS (Państwowy Hurt Spożywczy), który był od lat 50-tych do 90-tych ubiegłego stulecia jedynym dostawcą kawy do polskich sklepów, mówią o recepturze opartej na 45 % robusty, minimalnie 45 % arabiki 2-giej klasy a 10 % arabiki 1-szej klasy. Wielu miłośników kawy wspomina do dziś z łezką w oku tą kompozycję smaków. Współczesne mieszanki espresso w większości przypadków nie osiągają takich parametrów.

Mieszanki komercyjne albo Pięćdziesiąt filiżanek za pomocą jednego przycisku

Kiedy przypatrzymy się mieszankom kaw wytwarzanym na potrzeby rynku masowego, nie możemy pominąć faktu, że pomysł ten był doskonałym ruchem biznesowym. W rzeczywistości cała koncepcja espresso, czyli kilkusekundowa ekstrakcja kawy, ma na celu uproszczenie przygotowania kawy i unifikację jej porcji.

Aby kawa była na stole szybko, w prosty sposób, tanio i ciągle w tej samej jakości, należało zaprojektować nie tylko urządzenie, które to potrafi ale także przygotować odpowiednią mieszankę. Taką, która przetrzyma długi pobyt na półce sklepowej, wytworzy wysoką piankę, będzie zawsze smakować tak samo i nie będzie warta worka pieniędzy. Ponadto ważnym jest, aby zawsze była mielona na tą samą grubość i wytrzymywała wysokie ciśnienie wytwarzane przez urządzenie.

Pojawienie się espresso pod koniec XIX wieku związane jest z rosnącą popularnością kawy i koniecznością parzenia jej szybko i na dużą skalę. Pierwsze urządzenia do parzenia espresso potrafiły przygotować 50 porcji jednocześnie.

Mieszanki do parzenia na szybko albo Z czego właściwie powstają blendy

Z powyższych rozważań wynika, ze mieszanki espresso stworzono w sposób pozbawiający nas miejsca na kreatywność związaną z długością ekstrakcji, temperaturą wody i grubością mielenia. W większości przypadków ich celem jest zapewnienia konsumentom jednolitych doznań smakowych. Z tego powodu kawa przeznaczona na blendy jest prażona ciemniej. W ten sposób zostaje pozbawiona tego, co uwielbiają w niej miłośnicy kawy – delikatnego dotyku, czy to owoców, kiedy indziej kwiatów bądź ziół. Smak takich mieszanek można po prostu opisać jako palony z dyskretnym dotykiem czekolady i orzechów.

Aby espresso miało „odpowiednio” wysoką i skoncentrowaną piankę, musi zawierać dużą ilość mocno prażonej robusty o minimalnej kwasowości i prawie każdym, przyjemnym smaku.

Dlaczego w niektórych mieszankach espresso w ogóle używa się mocno prażonej robusty? Jest to manewr zapobiegawczy stosowany przez producentów – mielona arabika traci po kilku godzinach zdolność wytwarzania pożądanej i atrakcyjnej pianki. Jednak dowolna, nawet starsza (i nie najwyższej jakości) robusta zawsze niezawodnie wytwarza doskonałą piankę. Dlatego często pojawia się w mieszankach. Pomimo tego, że kawę niszczy i unifikuje.

Jest jeszcze jeden powód – mieszanki są często tworzone z robusty najniższej jakości, kupowanej w najniższej cenie. W większości z nich można znaleźć robustę pochodzenia wietnamskiego poza wszelkimi standardami, niekiedy nawet zagrażającą zdrowiu. Więcej o tego typu mieszankach możemy dowiedzieć się z programu „Piekło na talerzu” dostępnym w internecie.

Mieszanki kaw uznanych producentów zapewniają dokładnie to, czego się od nich oczekuje – szybko i w prosty sposób zaparzoną kawę o jednolitym smaku z bogatą pianką.

Mieszanki dla miłośników kawy albo Espresso o smaku, jaki uwielbiacie

Tak, jak każda odmiana arabiki (jak również robusty) na swój specyficzny profil smakowy, tak i każdy miłośnik kawy na swoje różnorodne preferencje smakowe. Czy musimy być skazani na parzenie espresso z tworzonych na skale masową mieszanek?

Piękno kawy tkwi rozmaitości zapachów i różnorodności smaków. Możemy się nią delektować wszystkimi zmysłami (tak, nawet wzrokiem, słuchem i dotykiem), poznawać za jej pośrednictwem odległe kraje, dzielić się doznaniami podczas długich rozmów w gronie przyjaciół. Nie dajmy się oszukać temu wymiarowi kawy plantacyjnej!

Obecnie nie jest już problemem przygotowanie sobie mieszanki espresso w zależności od nastroju, potrzeb, preferencji smakowych. Ten, kto lubi kawę z mocną i bogatą pianką, powinien dodać do mieszanki większą ilość wysokiej jakości robusty. Kto pragnie poddać się łagodnym tonom wyjątkowej arabiki, pozwolić ustom poczuć delikatną i miękką piankę, użyje robusty wyłącznie jako wisienki na torcie.

Aromatyczną i dobrze dobraną mieszankę do parzenia espresso możecie mieć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. To zaklęcie łatwo odkryjecie sami.

Możesz zrezygnować w każdej chwili. Newsletter będzie wysyłany co 2 tygodnie.
Zapisując się do otrzymywania informacji o promocjach, nowościach i ciekawostkach wyrażasz zgode na przetwarzanie swoich danych osobowych.

Warunki dla firm | Zniżka za zapisanie się do ManuTips »