Nowa rejestracja
Zapomniałeś hasła?
+48 669 731 168 (Po-Pt 7-16 godz.)
0 szt.
0,0 zł
Koszyk jest pusty. Chodźmy to naprawić!
Nie płać za wysyłkę! Dokup jeszcze za 99,0 zł a masz ją za darmo.
 
99,0 zł

Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z Anetą (Po-Pt 7-16 godz.)!
+48 669 731 168
aneta@manucafe.pl

Dlaczego produkty od nas?

  • Dowóz za darmo nad 99 zl.
  • Zadowolonych klientów
  • Dostawa zazwyczaj w ciągu 2 dni roboczych

Opinie o Manutea.pl na Opineo.pl

 

 

 



Mielę, mielę kawę… część pierwsza

9. 8. 2018 3 minuty czytania
Kupiliście kawę ziarnistą dobrej jakości, opracowaliście perfekcyjną technikę jej przygotowania, jednak jej smak nie spełnia Waszych oczekiwań? Przyczynę możecie znaleźć w wydawałoby się małoznaczącym pośrednim etapie – właściwym sposobie mielenia.

Niezależnie od tego, czy nie możesz obejść się bez porannej kawy po turecku lub powierzasz przygotowanie ulubionego napoju pobudzającego maszynie, mielenie jest czynnością fundamentalną. Jeżeli chcecie z każdego ziarenka wydobyć prawdziwe maksimum smaku, koniecznie należy pochylić się nad trzema podstawowymi pytaniami - kiedy, jak i czym.

Rozpocznijmy od najprostszego pytania:Kiedy?

Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta. Idealnie tuż przed zaparzeniem. Nawet najwyższej jakości kawa ziarnista natychmiast po zmieleniu zaczyna powoli tracić swój wyjątkowy aromat i smak po wejściu w kontakt z powietrzem.Uważa się, że zaledwie 15 minut po zmieleniu kawa traci prawie połowę swojego aromatu, więc w związku z tym wskazany jest pośpiech.

Sam proces mielenia wspomaga utlenianie się kawy, szczególnie w przypadku używania młynków elektrycznych niskiej jakości, które przegrzewają się podczas pracy.Wytwarzane w ten sposób ciepło przyspiesza proces utleniania i może to doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia kawy pierwotnie posiadającej najwyższą jakość.Również tutaj obowiązuje zasada proporcjonalności – czym drobniejsze mielenie, tym szybciej do straty tej dochodzi.

I właśnie to może być przyczyną problemu.Na przykład w przypadku ekspresu do kawy najbardziej wskazane jest mielenie na bardzo drobno, a w związku z tym, że gorąca woda przepływa przez kawę w ciągu kilku sekund, dla osiągnięcia wyjątkowej delikatności napoju ważnym jest, aby stosunek aromatu do smaku był jak największy.

I tak powoli przechodzimy to pytania numer dwa:Jak?

Grubość mielenia jest tak samo ważna jak świeżość kawy. Wielkość cząsteczek determinuje to, ile czasu potrzebujemy na uzyskanie najlepszego smaku. Najpierw należy przypomnieć sobie, w jaki sposób najczęściej parzymy kawę. Używacie ekspresu ciśnieniowego czy przelewowego? Kawę po turecku parzycie w dżezwie, czy zalewacie gotującą się wodą bezpośrednio kubku? A może Waszym nierozłącznym przyjacielem jest kawiarka mokka lub french press?

W praktyce najczęściej wyróżniamy pięć podstawowych stopni mielenia:

  • bardzo grubo – strukturą przypomina grubą morską sól i nadaje się np. do parzenia w french pressie, w nim może być dłużej ekstrahowana.

  • grubo – cząsteczki przypominają gruby piasek, tak mielimy kawę przesączaną przez filtr (jak również do parzenia w dripperze bądź chmex’ie, chociaż w tym przypadku lepsza będzie kawa nieco grubiej zmielona).

  • średnio – idealna dla miłośników kawy z kawiarek mokka lub zwykłych urządzeń do parzenia espresso, grubość można porównać do zwykłego piasku.Ta opcja jest preferowana przez koneserów kawy posiadających vakuum pot (naczynie próżniowe) lub syfon do kawy, i w tym przypadku można wybrać delikatnie grubszy wariant.

  • drobno – cząsteczki wielkością przypominają zwykłą sól kuchenną, nadaje się do parzenia kawy w ekspresach ciśnieniowych, aeropressie lub klasycznie po turecku.

  • ekstra drobno – kawa zmielona na kształt pudru jest idealna dla miłośników kawy parzonej w dżezwie.

Zostańmy tutaj jeszcze przez chwilę…

Właściwe mielenie kawy jest zależne jeszcze od wielu innych czynników, jeżeli chcecie mieć do dyspozycji kawę zmieloną naprawdę idealnie, nie pozostaje nic innego, jak tylko testować, testować i testować.Jeżeli nie mamy uzyskać dokładnie orzechowej,to do takich czynników możemy zaliczyć na przykład:

  • stopień palenia – ciemniejszy kolor ziarna oznacza dłuższy czas prażenia, w trakcie którego kawa traci wilgoć, staje się bardziej krucha i lepiej się mieli.
  • wysokość nad poziomem morza - ogólnie rzecz biorąc, im wyżej położona plantacja, tym twardsze rodzi ziarna.
  • rodzaj kawy – różnice w sposobie, w jaki należy mielić kawę zauważamy nie tylko w przypadku poszczególnych odmian, jest ona widoczna już biorąc pod uwagę podział podstawowy – inaczej mielimy arabikę a inaczej robustę.

Wydaje się Wam, że to skomplikowane?Pomóc może Wam wybór prawidłowego młynka.Kontynuację tego artykułu poświęcimy ostatniemu, również bardzo ważnemu punktowi dotyczącemu mielenia kawy – w czym mielić.Może znajdziecie w nim wskazówki, które pomogą Wam w wyborze właściwego młynka do kawy.

Możesz zrezygnować w każdej chwili. Newsletter będzie wysyłany co 2 tygodnie.
Zapisując się do otrzymywania informacji o promocjach, nowościach i ciekawostkach wyrażasz zgode na przetwarzanie swoich danych osobowych.

Warunki dla firm | Zniżka za zapisanie się do ManuTips »